Show Results
Results from our Show held on 9th April 2012.

Best In Show judged by Mrs Sue Ergis

  Adult Puppy
Best In Show Ch Baghdad Karim ShCM
(Saluki – Mr Hall & Mesdames Bockman-Chato & Elliot-Ross)
Naqada For Your Eyes Only at Tyysgol
(Pharaoh Hound – Mrs Barrett-Williams)
Reserve Best In Show Ch Malenibo Kynedyr ShCM
(Norwegian Elkhound – Miss Thomas)
Marshwick Black Boots
(Dachshund Long-haired – Messers Marsh & Pankhurst)
Group 3 Minimead Maid Specially
(Dachshund Mini Smooth-haired – Mrs Mead)
Charuzian Sapphire
(Whippet – Mr Hooper)
Group 4 Cwmdarhian Hogan’s Hero at Carpaccio
(Dachshund Smooth-haired – Mr & Mrs Hunt)
Sitana Nishana
(Afghan – J Dare)

Breed Best of Breed Best Puppy
Afghan Hound
(Judge: Miss M Shaverneva)
Andizhan Balqis
(Mr Andrew)
Sitana Nishana
(J Dare)
Basenji
(Judge: A Parker)
Basset Fauve De Bretange
(Judge: A Parker)
Basset Griffon Vendeen (Grand)
(Judge: A Parker)
Silvamoon Sweet Sapphire ShCM
(Miss O’Day)
Debucher D’Artagnan at Janimist
(Mesdames Denny & Francis)
Basset Griffon Vendeen (Petit)
(Judge: A Parker)
Overbecks Cheddar George
(Mrs Scott)
Basset Hound
(Judge: A Parker)
Barrenger Good And Proper
(Mr & Mrs Bray & Ms Thexton)
Beagle
(Judges: Mrs K Nash (Dogs)
N Wright (Bitches)
Jesalbury Bellman
(Mrs Rootham)
Bellvalley’s Gwen
(Mrs Evans)
Bloodhound
(Judge: Mrs S Ergis)
Borzoi
(Judge: G Peskett)
Datcha Tiran
(Mrs Knieschke)
Dachshund Mini Long-haired
(Judge: Ms J Ashwell-Carter)
Criscan Karess
(Mrs Norris)
Dachshund Mini Smooth-haired
(Judge: Ms J Ashwell-Carter)
Minimead Maid Specially
(Mrs G Mead)
Lokmadi Blushing Groom for Minimead
(Mrs Mead)
Dachshund Mini Wire-haired
(Judge: Ms J Ashwell-Carter)
Hanishan Eau Symfonique at Kierpark
(Mr Rees & Mrs Jones)
Jiljac Tsar Very Much
(Mr & Mrs Billinghurst)
Dachshund Long-haired
(Judge: Ms J Ashwell-Carter
Dachslur In His Prime
(Mrs Fricker)
Marshwick Black Boots
(Messers Marsh & Pankhurst)
Dachshund Smooth-haired
(Judge: Ms J Ashwell-Carter)
Cwmdarhian Hogan’s Hero at Carpaccio
(Mr& Mrs Hunt)
Dachshund Wire-haired
(Judge: Ms J Ashwell-Carter)
Strutting Arch at Starhill
(Mrs Hooper)
Wagsford Molly May
(Mrs May)
Deerhound
(Judge: Mrs V Meer)
Neroche Irving
(Mrs Wragg)
Pewtergrey Drap De Berry
(Miss Makosch & Mr Webb);
Finnish Spitz
(Judge: Miss L Biss)
Puulatva The Red Norseman among Inkivaari
(Mr Rolfe)
Foxhound
(Judge: Mrs S Ergis)
Harambee Marlin ShCM
(Mrs Nolan)
Greyhound
(Judge: G Peskett)
Hamiltonstovare
(Judge: Miss L Biss)
Sufayre Angels Whisper at Rubeusbray
(Miss Adey)
Ibizan Hound
(Judge: Miss L Biss)
Diecisiete Mandarina at Afilador ShCM
(Mr & Mrs Carter)
Irish Wolfhound
(Judge: Mrs J Roe)
Cairnstorm Vermillion via Hunacres ShCM
(Mrs Wilkinson)
Norwegian Elkhound
(Judge: Mrs S Ergis)
Ch Malenibo Kynedyr ShCM
(Miss Thomas)
Otterhound
(Judge: Mrs S Ergis)
Ottaryx Loxwood
(Mrs McConville)
Pharoh Hound
(Judge: Miss L Biss)
Naqada For Your Eyes Only at Tyysgol
(Mrs Barret-Williams)
Naqada For Your Eyes Only at Tyysgol
(Mrs Barret-Williams)
Portuguese Podengo (Warren Hound)
(Judge: Mrs S Ergis)
Rhodesian Ridgeback
(Judge: Miss H Mansfield)
Kinabula Kirasi Kisa ShCM
(Mrs Farleigh)
Saluki
(Judge: G Peskett)
Ch Baghdad Karim ShCM
(Mr Ham & Mesdames Bokman-Chato & Elliot-Ross)
Sloughi
(Judge: Miss L Biss)
Dar Khan Arabian Star D’Al Mahdi
(Mr Lewis)
Whippet
(Judge: R Bequet)
Drakesoak Serendipity
(Mrs James)
Charuzian Sapphire
(Mr Hooper)
AV Hound Import Register
(Judge: Mrs S Ergis)
Hadranensis Remo
(Cirneco Dell’Etna – Mrs Farleigh)