Show Results
Results from our Show held on 6th April 2015.

Best In Show judged by Mr Gavin Robertson (Soletrader)

Best In Show
Best In Show

Best puppy |In Show
Best Puppy In Show

Photos by Nick Carter – More photos by Nick Carter can be found on the SWHC Facebook page.

  Adult Puppy
Best In Show Ch Baronglen The Lawman ShCM
(Irish Wolfhound – Mrs & Mrs P Pask)
Palmik En Vogue
(Whippet – Mr M Howgate & Ms Y Hull)
Reserve Best In Show Sofala Goodness Gracious
(Rhodesian Ridgeback – Mrs N Raymond)
Debucher Violet Gray
(Basset Griffon Vendeen (Grand) – Miss C Cooper)

Breed Best of Breed Best Puppy
Afghan Hound
(Judges: (D) Mrs J Coates (Bukhara),
(B) Mrs A Smart)
Garamond Sunberry
(J & K Fielder)
Popovs Bora Bora
(Mrs G Link)
Basenji
(Judge: Miss N Denny (Janimist))
 
 
Basset Fauve De Bretange
(Judge: Miss N Denny (Janimist))
Mochras Marc
(Mrs S Thornton))
Mochras Marc
(Mrs S Thornton))
Basset Griffon Vendeen (Grand)
(Judge: Mr M Sanders (Castellcoch))
Ch Debucher Matisse
(Mrs V Phillips & Miss C Cooper)
Debucher Violet Gray
(Miss C Cooper)
Basset Griffon Vendeen (Petit)
(Judge: Mr M Vines (Parvodene))
Basset Hound
(Judge: Miss N Denny (Janimist))
Feorlig Bolt From The Blue ShCM
(Mrs J Grimshaw)
Fivevalleys Bombardier
(Mrs S Allen)
Beagle
(Judges: (D) Mr C Pitt
(B) Miss K Rochell)
Janfrey Unwin
(Mr, Mrs & Miss May)
Janfrey Unwin
(Mr, Mrs & Miss May)
Bloodhound
(Judge: G Robertson (Soletrader))
Defender Od Hadiho Potoka
(Miss E Burnside)
Defender Od Hadiho Potoka
(Miss E Burnside)
Borzoi
(Judge: Miss S Cooper)
Horse And Hound Bellagio at Menigma
(Mrs S Pinkerton)
Iorek’s Brienne Of Tarh over Tyysgol
(Mrs J Barrett–Williams)
Dachshund Mini Long-haired
(Judge: Miss H Pughe (Bystock))
Dachshund Critique
Urishay Sweet Pea
(Mr P & Mrs A Latham–Jackson)
Dachshund Mini Smooth-haired
(Judge: Miss H Pughe (Bystock))
Cwmdarhian Lady Marmalade by Diamonddax JW ShCM
(Mrs A Rollinson)
Cwmdarhian Lady In Red for Diamonddax
(Mrs A Rollinson)
Dachshund Mini Wire-haired
(Judge: Miss H Pughe (Bystock))
Fallowfield Carolina
(Mrs J Howells)
Ridanflight Raindrop
(Mr A Weeks)
Dachshund Long-haired
(Judge: Miss H Pughe (Bystock))
Dachslur Mairi My Dream
(Mrs S Eve)
Homonym Ignite The Light
(Mr J & Miss E Broome)
Dachshund Smooth-haired
(Judge: Miss H Pughe (Bystock))
Carpaccio Swan Song at Andax
(Mrs A Jeffery)
Carpaccio Swan Song at Andax
(Mrs A Jeffery)
Dachshund Wire-haired
(Judge: Miss H Pughe (Bystock))
Multi Ch Bellomis United Kingdom
(Mrs S Segersten)
Deerhound
(Judge: Miss E Cartmell (Cusidh))
Hyndsight Tempest
(Mrs A Harrington & Miss S Finnett)
Sorimsway Valiant Hero
(Mrs L Steele)
Finnish Spitz
(Judge: Mr M Vines (Parvodene))
Puulatva The Red Norseman among Inkivaari
(Mr D Rolfe)
Foxhound
(Judge: Ms M Sargent (Tegwani))
Greyhound
(Judge: Miss E Cartmell (Cusidh))
Horus Des Dames Du Lac avec Eldesi
(Mrs D, Mrs E & Miss S Rogers)
Jacin The Des Dames Du Lac avec Eldesi
(Mrs D, Mrs E & Miss S Rogers)
Hamiltonstovare
(Judge: Ms M Sargent (Tegwani))
Kilcavan Issa
(Mr & Mrs N Carter)
Ibizan Hound
(Judge: Ms M Sargent (Tegwani))
Amahte Runnin On Jamaican Time JW ShCM
(Mrs A Carter & Miss R Hozempa)
Irish Wolfhound
(Judge: Miss L McKnight (Azrams))
Ch Baronglen The Lawman ShCM
(Mr & Mrs P Pask)
Norwegian Elkhound
(Judge: Mr M Vines (Parvodene))
Ch Barbelka Nowinka JW
(Mrs B Barganska)
Crossridge Came Alone
(Mr J & Mrs C Crossley)
Otterhound
(Judge: Mr G Robertson (Soletrader))
Pharoh Hound
(Judge: Ms Marion Sargent (Tegwani))
Portuguese Podengo (Warren Hound)
(Judge: Mr G Robertson (Soletrader))
Rhodesian Ridgeback
(Judge: Mr G Fulcher)
Sofala Goodness Gracious
(Mrs N Raymond)
Nzawi Kaiser Chief
(Miss K Plested)
Saluki
(Judge: Mr G Robertson (Soletrader))
Bendegedig Bazinga
(Mr S & Mrs A Ham)
Caryna Khepri
(Mr J & Mrs C Owen)
Sloughi
(Judge: Ms M Sargent (Tegwani))
D’Jalal–Mansour at Doocloone D’Al–Mahdi
(Ms S Bamford)
Whippet
(Judge: Miss L Knight (Azrams))
Palmik Strike It Right
(Mr M Howgate & Ms Y Hull)
Palmik En Vogue
(Mr M Howgate & Ms Y Hull)
AV Hound Import Register
(Judge: Mr G Robertson (Soletrader))