Show Results
Results from our Show held at Thornbury Leisure Centre on 2nd April 2018.

Best In Show judged by Miss Clare Boggia (Boughton)

  Adult Puppy
Best In Show Diamondridge Dream Catch Me
(Rhodesian Ridgeback – Mr K & Mrs L Barnes)
Diamondridge Dream Catch Me
(Rhodesian Ridgeback – Mr K & Mrs L Barnes)
Reserve Best In Show Bellvalley Teen Spirit
(Beagle – Mrs W & Mr G Evans & Mis A Millward)
Picollo Teckel Never Say Never at Royalmaple
(Mini Smooth-haired Dachshund – Mr P Protheroe)
Third Best In Show Palmick Whisper Again JW
(Whippet – Mr M Howgate & Miss Y Hull)
Lauralee Huckleberry Finn at Carpaccio
(Smooth Haired Dachshund – Mrs S & Mr J Hunt)
Fourth Best In Show Carpaccio Midnight Lace
(Mini Smooth-haired Dachshund – Mrs S & Mr J Hunt)
Houndseaker Amethyst
(Bloodhound – Miss E Burnside & Mr R Manley)

Best Veteran In Show Diecisiete Mandarina at Afilador
(Ibizan Hound – Mr N & Mrs A Carter)

Breed Best of Breed Best Puppy
Afghan Hound
(Judge: Miss A Gray (Algrahart))
Ayoubkhan Jasmine
(Mr I Stevens & Mrs K Craft)
Jonaca Fireblade
(Mr I Stevens & Mrs K Craft)<
Basenji
(Judge: Mrs C Friend Rees (Amical))
Westlawn Diablo
(Miss A Clinton)
Basset Fauve De Bretagne
(Judge: Mrs C Friend Rees (Amical))
Basset Griffon Vendeen (Grand)
(Judge: Mrs C Friend Rees (Amical))
Basset Griffon Vendeen (Petit)
(Judge: Mrs C Friend Rees (Amical))
Maudaxi Nick Nack;
(Mr P & Mrs D Reid)
Basset Hound
(Judge: Mrs C Friend Rees (Amical))
Wellsbayview Rock On Ruby
(Mrs B Price)
Wellsbayview Rock On Ruby
(Mrs B Price)
Beagle
(Judge: Mrs C Friend Rees (Amical))
Bellvalley Teen Spirit
(Mrs W & Mr G Evans & Mis A Millward)
Ospreagle Bone Idol
(Mrs H & Mr I Anthony)
Bloodhound
Miss C Boggia (Boughton)
Houndseeker Amethyst
(Miss E Burnside & Mr R Manley)
Houndseeker Amethyst
(Miss E Burnside & Mr R Manley)
Borzoi
Mr D Turner (Davanski)
Coverdale’s Volcanus at Menigma
(Mrs S Pinkerton)
Tysgol Guinevere
(Mrs J Barret-Williams)
Cirneco Dell’ Etna
Mrs C Friend Rees (Amical)
Dachshund Mini Long-haired
(Judge: Mrs K Sainsbury (Boscolla))

Dachsuhnd Critique
Ralines Just Jewels
(Mr P Higgins)
Dachshund Mini Smooth-haired
(Judge: Mrs K Sainsbury (Boscolla))

Dachsuhnd Critique
Carpaccio Midnight Lace
(Mrs S & Mr J Hunt)
Picollo Teckel Never Say Never at Royalmaple
(Mr P prothero)
Dachshund Mini Wire-haired
(Judge: Mrs K Sainsbury (Boscolla))

Dachsuhnd Critique
Fallowmill Indian Runner
(Mrs J Howells)
Fallowmill Indian Runner
(Mrs J Howells)S
Dachshund Long-haired
(Judge: Mrs K Sainsbury (Boscolla))

Dachsuhnd Critique
Trixhund Opium
(Mr D Lewis)
Trixhund Paddington Bear;
(Mr D Lewis)
Dachshund Smooth-haired
(Judge: Mrs K Sainsbury (Boscolla))

Dachsuhnd Critique
Adnerb’s Lexi Get Fizzical JW ShCM
(Mrs B & Miss C Jones)
Lauralee Huckleberry Finn at Carpaccio
(Mrs S & Mr J Hunt)
Dachshund Wire-haired
(Judge: Mrs K Sainsbury (Boscolla))

Dachsuhnd Critique
Boloria’s Tiger Lily
(Mrs J & Miss R Rowe)
Deerhound
(Judge: Miss R Quinn (Araceta))
Greyhawks Romanie Mishto at Luckhurst
(Mr A & Mrs V Lewis)
Finnish Spitz
(Judge: Mrs C Friend Rees (Amical))
Puulatva The Red Norseman among Inkivaari
(Mr D Rolfe)
Foxhound
(Judge: Miss L Millward (Alouann))
Greyhound
(Judge: Miss L Millward (Alouann))
Skyswift Moonlite Tango
(Mrs K Skinner)
Hamiltonstovare
(Judge: Miss C Boggia (Boughton))
Kilcavan Issa ShCM
(Mr N & Mrs A Carter)
Ibizan Hound
(Judge: Miss C Boggia (Boughton))
Ch Amahte Runnin On Jamaican Time JW ShCM
(Mr N & Mrs A Carter)
Irish Wolfhound
(Judge: Miss L Millward (Alouann))
Ravensbeech Romanus among Neckrebagh
(Miss S & Dr P Das Purkayastha)
Norwegian Elkhound
(Judge: Mrs C Friend Rees (Amical))
Rothenborg Pageant at Crossridge
(Mrs C & Mr J Crossley)
Rothenborg Pageant at Crossridge
(Mrs C & Mr J Crossley)
Otterhound
(Judge: Miss C Boggia (Boughton))
Pharoh Hound
(Judge: Miss C Boggia (Boughton))
Portuguese Podengo (Warren Hound)
(Judge: Miss L Millward (Alouann))
Plushcourt The Crusader
(Mrs L Haines)
Plushcourt The Crusader
(Mrs L Haines)
Rhodesian Ridgeback
(Judge: Miss R Tredwell (Shombay))

Rhodesian Ridgeback Critique
Diamondridge Dream Catch Me
(Mrs L & Mr K Barnes)
Diamondridge Dream Catch Me
(Mrs L & Mr K Barnes)
Saluki
(Judge: Miss L Millward (Alouann))
Sloughi
(Judge: Miss C Boggia (Boughton))
Whippet
(Judge: Mr A Allcock MBE (Sleepyhollow))

Whippet Critique
Palmik Whisper Again
(Mr M Howgate & Miss Y Hull)
Willingwisp Sky’s The Limit
(Miss L Smeath)
AV Import Register (Hound)
(Judge: Miss C Boggia (Boughton))
Hibeck Celeste at Maudaxi
(Mr P & Mrs D Reid)
Newton des Hurleurs De La Lande Bleue
(Mr N Banks)